– Moim zdaniem prezes Kaczyński powinien odejść. Przeżył tyle tragedii, od śmierci brata, potem matki, teraz pani Szczypińskiej. Smutek niszczy poczucie proporcji. Wydaje mu się, że zbuduje pozycję PiS-u poprzez atmosferę strachu, która daje władzę, ale to jest nieprawda. My to przetrwamy, Polacy gorsze rzeczy przetrwali – powiedziała znana socjolog prof. Jadwiga Staniszkis w programie „Tłit” WP.

Staniszkis nie ma wątpliwości, że Kaczyński odpowiada za to, że „premier Mateusz Morawiecki, który miał zmienić PiS, został zdemoralizowany”.

– Te tragedie zmieniły go, one są niszczące. Dla niego PiS jest całą rodziną, on myśli, że w ten sposób buduje pozycję swojego ugrupowania, ale moim zdaniem on niszczy ludzi. To jest tragiczne, to co się dzieje – stwierdziła.

Profesor Staniszkis jest jednocześnie zdania, że istnieją bardzo duże podobieństwa pomiędzy PiS a rządami komunistów w powojennej Polsce.

– PiS daje „władzę plus”, w bardzo biednym społeczeństwie to się liczy. Ale ludzie patrzą na ten powrót dawnych technik przypominających komunizm. Nomenklatura – ta grupa osób, która wie, że będzie zajmowała ważne stanowiska, ta uległość, ten konformizm. Ludzie to wyczuwają – zauważyła. Jak dodała, to właśnie „korzyści materialne płynące ze sprawowania władzy” są jednym z czynników – obok sposobu kierowania partią przez Kaczyńskiego –sprawiających, że w PiS nie dochodzi do buntu.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!