Stany Zjednoczone Europy
for. Unsplash

Okazuje się, że program nowego niemieckiego rządu nie ogranicza się do samych Niemiec. W nowym, koalicyjnym programie SPD, Zielonych i FDP zawarto obszerny rozdział, dotyczący całej Unii Europejskiej. „Brzmi zaskakująco ambitnie” – zauważył tygodnik „Spiegel”.

Partnerzy koalicyjni nowej większości Bundestagu chcą nadać Unii Europejskiej konstytucję i rozwinąć wspólnotę do poziomu „federalnego państwa europejskiego”.

„Przyszły rząd federalny [RFN-u – przyp. red.] wzywa zatem do stworzenia Stanów Zjednoczonych Europy” – pisze „Spiegel”.

Wśród „usprawnień”, jakie za cel postawił sobie niemiecki rząd, znalazła się na przykład zmiana europejskich traktatów – co w Brukseli powszechnie uważane jest za niemożliwe. Ponadto, ambicją nowej większości Bundestagu jest wprowadzenie europejskiej ordynacji wyborczej, z ponadnarodowymi listami oraz wiążącym systemem, premiującym najlepszych kandydatów.

Najbardziej kontrowersyjny podpunkt mówi o zniesieniu wymogu jednomyślności państw UE w aspekcie polityki zagranicznej oraz polityki bezpieczeństwa Wspólnoty. W nowej umowie ponadto, koalicjanci wzywają Komisję Europejską do „bardziej konsekwentnego” wykorzystywania instrumentów chroniących praworządność.

Nowy rząd Niemiec spisał swoją umowę koalicyjną na ponad 170 stronach. Dużą część poświęcono polityce zagranicznej.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!