USA w niebezpiecznym stopniu straciły przewagę militarną i mogłyby potencjalnie przegrać wojnę z Chinami i Rosją – wynika z opublikowanego w środę raportu. Jego autorami są członkowie komisji złożonej z dwóch partii, Demokratów i Republikanów, którą amerykański Kongres powołał w celu oceny strategii obronności, jaką prowadzi administracja Donalda Trumpa.

Komisja ds. Strategii Obrony Narodowej stwierdziła, że aby amerykańska armia mogła obecnie konkurować z Pekinem i Moskwą, należy w znacznym stopniu ją przekształcić i unowocześnić, a także zwiększyć nakłady na wojsko. Komisja zaleca ponadto rozszerzenie floty podmorskiej, zwiększenie liczby myśliwców i bombowców dalekiego zasięgu oraz dążenie do większej liczby precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu. Zaleciła również przegląd amerykańskiego arsenału nuklearnego.

W raporcie zaznaczono, że Waszyngton „nie podejmuje decyzji w odpowiednim tempie lub inwestuje zbyt mało pieniędzy w realizację swojej wizji” i „ryzykuje tym samym dalszą erozję amerykańskiej dominacji militarnej”.

Jak podkreślają autorzy raportu, Chiny i Rosja zmierzają do dominacji w swoich regionach oraz zwiększają swój potencjał militarny, a „ich autorytarne rządy dążą do obrony ukierunkowanej wprost na Stany Zjednoczone”. Komisja ostrzega, że zmieniła się na świecie militarna równowaga sił, co podważyło zaufanie sojuszników do USA i zwiększyło prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego. „Stany Zjednoczone mogą mieć problemy z wygraniem, a nawet mogą przegrać z Chinami lub Rosją. Szczególnie jeśli amerykańskie wojsko będzie zmuszone walczyć na dwóch lub więcej frontach”, czytamy w raporcie.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!