Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo ogłosił, że USA rozpoczęły formalny proces wycofywania się z układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu INF. Powodem jest nieprzestrzeganie od dłuższego czasu tego traktatu przez Rosję. Poparcie dla decyzji Waszyngtonu wyraziło NATO.

Sekretarz stanu oświadczył, że proces wycofywania się z warunków traktatu potrwa jeszcze sześć miesięcy. Jeżeli do tego czasu Moskwa nie zacznie go przestrzegać, to umowa zostanie zerwana. Według amerykańskiego polityka Rosja produkuje i rozmieszcza rakiety, które na podstawie INF są zakazane. Z tego powodu zagraża to USA i ich sojusznikom.

Decyzję Stanów Zjednoczonych poparła Rada Północnoatlantycka. Zdaniem NATO Rosja powinna w przeciągu pół roku udowodnić w sposób nie budzący wątpliwości, że podporządkowała się warunkom traktatu.

Układ INF został zawarty w 1987 r. przez prezydentów Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Traktat wprowadził zakaz posiadania rakiet konwencjonalnych i atomowych o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę