Stefaniak do Mazurek: Nawet jak wam lidera z Kaczyńskiego na Myszkę Miki zmienimy, to i tak nie będzie żadnych koalicji

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość, mimo że wygrało wybory do sejmików, to i tak w większości z nich może nie rządzić, ponieważ nie ma koalicjanta. Mogłoby nim być Polskie Stronnictwo Ludowe, ale po tym, jak politycy partii Kaczyńskiego atakowali w kampanii ludowców, PSL nie chce nawet słyszeć o współrządzeniu z PiS w sejmikach. Podobnie nie palą się do współpracy z partią rządzącą Bezpartyjni Samorządowcy.

– Wygląda na to, że w wielu sejmikach możemy mieć samodzielną większość, a jaki będzie rozkład sił politycznych, to zobaczymy. Na razie wiemy, że poparcie PSL-owi spada. Być może to PSL powinien się zastanowić nad tym, czy nie warto zmienić lidera, żeby PSL mogło mieć zdolność koalicyjną z innymi ugrupowaniami, chociażby z nami – powiedziała we wtorek w Sejmie rzeczniczka PiS-u Beata Mazurek. Mniej więcej to samo napisała też na Twitterze.

REKLAMA

Solą w oku polityków PiS jest nieugięta postawa przewodniczącego PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który konsekwentnie odrzuca możliwość wejścia w koalicję PiS, oceniając tę partię jako antysamorządową. Stąd też pojawił się w partii Kaczyńskiego taki przekaz, jak ten sformułowany między innymi przez rzeczniczkę partii, że PiS z PSL mógłby może i współpracować, ale na przeszkodzie stoi „zły” lider ludowców.

Obecne puszczanie oka przez PiS do PSL to zmiana frontu o 180 stopni. Przed wyborami samorządowymi ta sama Beata Mazurek twierdziła, że „PSL powinno zostać wyeliminowane z życia publicznego”. Ta sama rzeczniczka PiS, która jeszcze parę tygodni temu mówiła, że ludowcy działają „przeciwko polskiej wsi” i „przeciwko Polakom”, dziś zaproponowała im sojusz na szczeblu samorządowym.

„Skoro PSL ma bardzo słaby wynik ( klęska w wielu województwach ) to może zmieni lidera? Wtedy będzie nowe otwarcie i możliwość powołania koalicji w niektórych sejmikach”, napisała Mazurek na Twitterze. Oferta jednak została odrzucona, o czym świadczy odpowiedź rzecznika PSL i kandydata tej partii na prezydenta Warszawy Jakuba Stefaniaka: „Nawet jak Wam lidera z Kaczyńskiego na Myszkę Miki zmienimy, to i tak nie będzie żadnych koalicji. Antysamorządowcy”.

REKLAMA

https://twitter.com/Jakub_Stefaniak/status/1054703242771419136