„Stop 447”. Wielka manifestacja w stolicy przeciwko restytucji mienia ofiar Holocaustu! Do narodowców dołączyli rolnicy!

W sobotę w Warszawie odbył się marsz zorganizowany przez środowiska narodowe. Jego uczestnicy wyrazili sprzeciw wobec amerykańskiej tzw. ustawy 447, dotyczącej restytucji mienia ofiar Holocaustu, i wezwali do wdrożenia zapisów prawnych, które w jasny sposób zabezpieczą nasz kraj przed możliwymi roszczeniami żydowskimi. Do narodowców przyłączyli się rolnicy z AgroUnii.

Jak poinformował Tomasz Kalinowski ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zebrało się ok. 20 tys. osób. Stamtąd manifestacja przeszła przed budynek ambasady USA.

 

– Jeśli nasz rząd nie wprowadzi na najbliższym posiedzeniu ustawy anty-447, to powołamy Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej. Zbierzemy 100 tys. podpisów i sami damy radę – zapowiedział podczas manifestacji Robert Bąkiewicz, szef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. – W tym celu już dziś powołuję Roty Marszu Niepodległości – oświadczył.

Czytaj także:  Kukiz przechodzi do PiS-u?

Ustawę 447 w maju ubiegłego roku podpisał prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Dotyczy ona odszkodowań za mienie bezspadkowe ofiar Holocaustu. W ostatnich dniach zarówno premier, jak i prezes PiS zapewniali, że przepisy te nie zagrażają Polsce. Jednak uczestnicy sobotniego marszu domagają się konkretów, czyli uchwalenia takiego prawa przez Sejm, które skutecznie zamknie sprawę ewentualnych zwrotów majątku.

Czytaj także:  Korwin-Mikke: To przez kobiety Trump przegrał wybory

– Od rządu oczekujemy, że staną obok prezydenta USA i amerykańskich oficjeli i powiedzą, że rząd polski nigdy nie będzie wypłacał żadnych roszczeń żydowskich – powiedział Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

Uczestnicy marszu mieli ze sobą biało-czerwone flagi oraz transparenty z hasłami sprzeciwiającymi się ustawie 447. W manifestacji udział wzięli liderzy Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy oraz rolnicy z AgroUnii z jej liderem Michałem Kołodziejczakiem na czele. Głównym organizatorem marszu było Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.