W sobotę w Warszawie odbył się marsz zorganizowany przez środowiska narodowe. Jego uczestnicy wyrazili sprzeciw wobec amerykańskiej tzw. ustawy 447, dotyczącej restytucji mienia ofiar Holocaustu, i wezwali do wdrożenia zapisów prawnych, które w jasny sposób zabezpieczą nasz kraj przed możliwymi roszczeniami żydowskimi. Do narodowców przyłączyli się rolnicy z AgroUnii.

Jak poinformował Tomasz Kalinowski ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zebrało się ok. 20 tys. osób. Stamtąd manifestacja przeszła przed budynek ambasady USA.

– Jeśli nasz rząd nie wprowadzi na najbliższym posiedzeniu ustawy anty-447, to powołamy Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej. Zbierzemy 100 tys. podpisów i sami damy radę – zapowiedział podczas manifestacji Robert Bąkiewicz, szef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. – W tym celu już dziś powołuję Roty Marszu Niepodległości – oświadczył.

Ustawę 447 w maju ubiegłego roku podpisał prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Dotyczy ona odszkodowań za mienie bezspadkowe ofiar Holocaustu. W ostatnich dniach zarówno premier, jak i prezes PiS zapewniali, że przepisy te nie zagrażają Polsce. Jednak uczestnicy sobotniego marszu domagają się konkretów, czyli uchwalenia takiego prawa przez Sejm, które skutecznie zamknie sprawę ewentualnych zwrotów majątku.

– Od rządu oczekujemy, że staną obok prezydenta USA i amerykańskich oficjeli i powiedzą, że rząd polski nigdy nie będzie wypłacał żadnych roszczeń żydowskich – powiedział Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

Uczestnicy marszu mieli ze sobą biało-czerwone flagi oraz transparenty z hasłami sprzeciwiającymi się ustawie 447. W manifestacji udział wzięli liderzy Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy oraz rolnicy z AgroUnii z jej liderem Michałem Kołodziejczakiem na czele. Głównym organizatorem marszu było Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!