Niemiecka prasa spekuluje, że po brexicie Unia Europejska może niebawem doświadczyć polexitu, czyli wystąpienia Polski ze struktur unijnych. Czy tak będzie, pokażą wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce w 2019 roku. Jeśli wygra je PiS, a wiele na to wskazuje, członkostwo Polski w UE stanie pod znakiem zapytania.

Według dziennika „Sueddeutsche Zeitung” PiS od lat już rozwija własną filozofię państwa, która przewiduje cofnięcie ustalonego w unijnych traktatach modelu zachodniej demokracji. Spór o charakter państwa prawa to tylko jeden z przykładów „deeuropeizacji” Polski. Inne kwestie wskazywane przez gazetę to stosunek do migrantów, mediów, ojczyzny i narodu.

Kluczowe znaczenie w ocenie dziennika będą miały kolejne dwa lata pod rządami PiS. Niemiecka gazeta prognozuje, że Polska będzie po nich tak podzielona jak Wielka Brytania przed brexitem. „Konfrontacja między Warszawą a Brukselą zmierza w tym samym kierunku” – konkluduje „Sueddeutsche Zeitung” i wyjaśnia, że jeżeli większość członków UE stwierdzi, że Polska naruszyła traktaty unijne, to nasz kraj poniesie konsekwencje. Państwo, które nie chce respektować unijnego prawa, prędzej czy później musi opuścić Unię Europejską.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę