„Sueddeutsche Zeitung”: Polska wystąpi z Unii Europejskiej! Był brexit, będzie polexit!

  •  

Niemiecka prasa spekuluje, że po brexicie Unia Europejska może niebawem doświadczyć polexitu, czyli wystąpienia Polski ze struktur unijnych. Czy tak będzie, pokażą wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce w 2019 roku. Jeśli wygra je PiS, a wiele na to wskazuje, członkostwo Polski w UE stanie pod znakiem zapytania.

Według dziennika „Sueddeutsche Zeitung” PiS od lat już rozwija własną filozofię państwa, która przewiduje cofnięcie ustalonego w unijnych traktatach modelu zachodniej demokracji. Spór o charakter państwa prawa to tylko jeden z przykładów „deeuropeizacji” Polski. Inne kwestie wskazywane przez gazetę to stosunek do migrantów, mediów, ojczyzny i narodu.

Kluczowe znaczenie w ocenie dziennika będą miały kolejne dwa lata pod rządami PiS. Niemiecka gazeta prognozuje, że Polska będzie po nich tak podzielona jak Wielka Brytania przed brexitem. „Konfrontacja między Warszawą a Brukselą zmierza w tym samym kierunku” – konkluduje „Sueddeutsche Zeitung” i wyjaśnia, że jeżeli większość członków UE stwierdzi, że Polska naruszyła traktaty unijne, to nasz kraj poniesie konsekwencje. Państwo, które nie chce respektować unijnego prawa, prędzej czy później musi opuścić Unię Europejską.

Komentarze