W czasie mszy odprawianej w intencji jednej ze szkół w kościele św. Jadwigi w Złotoryi o. Kryspin Zenon Bernat obraził nauczycieli, którzy uczestniczyli w nabożeństwie. Franciszkanin nazwał pedagogów „swołoczą” i doprowadził do tego, że wyszli kościoła. Parafia przeprasza za zachowanie księdza.

Duchowny sugerował, że nauczycielom w głowach się poprzewracało od dostatku. Krytykował pedagogów, że strajkują i chcą podwyżek.

– Jedną nauczycielkę zapytałem, dlaczego nie była na mszy. Odpowiedziała, że nie ma się w co ubrać do kościoła. Pytam ją, ile ma par butów. Ona: pięćdziesiąt. A sukienek? Ona: po 15 w każdym kolorze. To co mają powiedzieć matki, które mają troje, czworo, pięcioro dzieci? – grzmiał o. Kryspin Zenon Bernat w czasie mszy.

Po tych słowach co najmniej siedmiu nauczycieli opuściło kościół. Zakonnik nie dawał za wygraną i wołał za nimi: – Wystarczy w stół uderzyć, a nożyce się odezwą.

Słowa franciszkanina oburzyły nie tylko nauczycieli. „Chciałbym po prostu dzisiaj ucałować stopy wszystkich tych, którzy poczuli się dotknięci słowami, które padły dziś w naszym kościele”, napisał na Facebooku o. Roch Jerzy Dudek, wikariusz ze złotoryjskiej parafii.

https://www.facebook.com/roch.dudek/posts/2092042504206646

Władze parafii również nie zbyły milczeniem zachowania zakonnika i skrytykowały obrażanie przez niego nauczycieli. „W związku z kazaniem, które w dniu 12 kwietnia wygłosił w naszym kościele o. Kryspin, jako parafia św. Jadwigi i wspólnota franciszkanów chcemy zdecydowanie odciąć się od wypowiedzianych przez niego słów. W żaden sposób nie odzwierciedlają one naszych opinii ani przekonań”, piszą w oświadczeniu wydanym w imieniu parafii o. Bogdan Koczor i o. Roch Dudek.

„Jest nam niezmiernie przykro, że takie słowa padły z ust franciszkanina. Tym bardziej, że były one skierowane do nauczycieli, którzy przyszli na Mszę Świętą razem ze swoimi uczniami. Jeszcze raz wyrażamy ubolewanie i serdecznie przepraszamy wszystkich, których te słowa dotknęły, dotykają lub dotykać będą”, dodają zakonnicy.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę