System Patriot dla Polski. W końcu będzie porozumienie?

REKLAMA

Agencja Reuters, powołując się na anonimowe źródła, podała, że „Polska i USA mają w przyszłym tygodniu uzgodnić sprzedaż Warszawie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot”.

Pierwotnie strona polska miała przeznaczyć na projekt obronny ok. 7,6 mld dolarów. Wg Reutersa, anonimowe źródła informują o tym, że przyszłotygodniowa umowa przewidywać ma nie więcej aniżeli 5,5 mld dolarów.

REKLAMA

Agencja cytując „źródło bliskie ministerstwu obrony” podaje, że „Porozumienie ma zostać podpisane 28 marca”. Mają to potwierdzać zorientowane w sprawie dwa inne źródła.

Ministerstwo Obrony Narodowej poproszone przez Reuters o komentarz nie odpowiedziało. Informacyjna agencja przypomina, że Mariusz Błaszczak pod koniec stycznia przewidywał sfinalizowanie porozumienia z końcem I kwartału 2018 r.

REKLAMA

Zaakceptowane przez Departament Stanu USA w listopadzie 2017 r. porozumienie dotyczące Patriotów dla naszego kraju przewidywało do 10,5 mld dolarów. Z tego co jednak podają Reutersowi dwa źródła, strona polska otrzymała „inne opcje z innymi indywidualnymi komponentami i innymi scenariuszami offsetu”. Szacunkowe kwoty w tych alternatywnych opcjach to 4,5-5,5 mld dolarów. Informatorzy agencji prasowej stwierdzają jednak, że negocjacje w tej kwestii ciągle trwają.

Udostępnij: