Szczerski potraktowany jak Szydło! Nie będzie wiceszefem NATO!

REKLAMA

Kolejna w ostatnich dniach prestiżowa porażka Prawa i Sprawiedliwości. Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski nie zostanie zastępcą sekretarza generalnego NATO. Kierujący Sojuszem Północnoatlantyckim Jens Stoltenberg poinformował w środę, że funkcję tę będzie pełnił Rumun Mircea Geoana. Od połowy października zastąpi on na tym stanowisku Amerykankę Rose Gottemoeller.

Zastępcą Stoltenberga chciał też zostać Szczerski, za którym w NATO lobbował m.in. prezydent Andrzej Duda. Według informacji RMF FM jego kandydaturę skutecznie zablokowała m.in. Francja, ze względu na wybór przez nasz kraj – zamiast maszyn francuskich – amerykańskich samolotów F-35 . Ponadto według Paryża –ze względu na podpisane przez Polskę porozumienie o współpracy wojskowej z USA – deklarowana przez nasz kraj pogłębiona współpraca wojskowa z UE jest tylko pustą obietnicą i nie znajduje potwierdzenia w faktach.

„Po »sukcesach« personalnych PiS w UE kolej na dotkliwą porażkę w NATO. Prezydent Duda i rząd za słabi w Sojuszu, żeby min. Szczerski wygrał z rumuńskim kandydatem na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego. »Lider Trójmorza« raczej zarządza bajorkiem”, skomentował przegraną Szczerskiego były minister obrony Tomasz Siemoniak.

REKLAMA

Podziel się: