– Pan prezydent zawsze interesował się nowoczesnymi technologiami i chce aktywnie takie rzeczy inspirować – ujawnił w Poranku Radia TOK FM szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, odpowiadając na pytanie o planowaną przez Andrzeja Dudę wystawę promującą polską gospodarkę.

Wystawa ma być prezentowana na błoniach PGE Narodowego. Mają się znaleźć na niej namioty sferyczne. Część z nich będzie poświęcona polskiej myśli technicznej. Odwiedzający ekspozycję będą mogli skorzystać na przykład z gogli pozwalających na przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości oraz zobaczyć wirtualną mapę Polski „o charakterze hologramu 3D”. Na wystawie mają być udostępnione liczne sale interaktywne i pawilony poświęcone historii polskiej gospodarki. Całość ma kosztować 20 mln zł. Otwarcie wystawy jest planowane pod koniec bieżącego roku.

Paweł Soloch zapowiedział w TOK FM, że prezydent Andrzej Duda osobiście otworzy tę wystawę. Dopytywany przez prowadzącego audycję dziennikarza Jana Wróbla, czy „nie odlatujemy za bardzo” – zdecydowanie zaprzeczył.

– To pewna linia, którą pan prezydent konsekwentnie realizuje. On zawsze interesował się nowoczesnymi technikami, również kwestiami związanymi z informatyką – oświadczył szef BBN.

Paweł Soloch jednocześnie stwierdził, że Polska ma wciąż za słabo rozwinięty program kosmiczny.

 – To u niektórych może wywołać uśmiech. Używamy pojęcia „program kosmiczny”, myśląc często o lotach na Marsa, ale mówimy tu też o satelitach czy o technice w kosmosie, na które pozwalają sobie państwa o mniejszym budżecie. Nas na program kosmiczny taki jak realizuje np. Finlandia też stać – wyjaśnił Soloch i dodał: – Potencjał jest. Pan prezydent chce w sposób aktywny te rzeczy inspirować. Są pewne elementy, które znalazły się w owym kosmosie, a które były wymyślone czy wyprodukowane w polskich laboratoriach.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę