Andrew Parker, szef służb specjalnych Wielkiej Brytanii od 2013 roku, podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu, jaka odbywa się w Berlinie, zarzucił Rosji zaangażowanie w międzynarodowy terroryzm.

– To wielokrotnie zastosowana doktryna rosyjskiego państwa polegająca na mieszaniu manipulacji medialnych oraz dezinformacji i przekłamań w mediach społecznościowych. Uzupełnione jest to starymi i nowymi metodami szpiegostwa, zaawansowanymi atakami cybernetycznymi na wysokim poziomie, użyciem siły wojskowej i kryminalnym bandytyzmem – wyjaśnił w swoim wystąpieniu Parker.

Jak dodał, największym wyzwaniem dla Zachodu jest propagandowa i dezinformacyjna działalność Kremla w internecie, co jest również specjalnością ISIS. Tak zwane Państwo Islamskie Parker uznał za drugie, obok Rosji, największe zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa.

– Choć ISIS utraciło już swój fałszywy kalifat i swe twierdze w Syrii i Iraku, przez najbliższe lata walka z grupą jako całością wymagać będzie dalszego międzynarodowego wysiłku. Nawet, gdy wypowiadam te słowa, ISIS próbuje się przegrupować. Wydaje się, że zagrożenie się utrzyma – przestrzegł szef brytyjskich służb specjalnych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę