REKLAMA

REKLAMA

15 sierpnia, jak co roku, w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się defilada. Podczas próby generalnej Wielkiej Defilady Niepodległości był obecny szef MON Mariusz Błaszczak.

W tym roku defilada odbędzie się w nowym miejscu. – W wyjątkowym roku, roku odzyskania przez Polskę niepodległości, 15 sierpnia spotkamy się na wyjątkowej defiladzie, na defiladzie, która będzie poświęcona uczczeniu stulecia naszej niepodległości – mówił Błaszczak. – Doszliśmy do wniosku, że to nowe miejsce umożliwi z jednej strony pełniejszą prezentację Wojska Polskiego (…), ale także da możliwość lepszego odbioru defilady, a więc da możliwość także tego, aby więcej warszawiaków i tych wszystkich, którzy odwiedzą stolicę 15 sierpnia, mogło obserwować defiladę, mogło poczuć dumę z tego, że przed nimi będą defilowali żołnierze Wojska Polskiego – dodał.

REKLAMA

Będzie to największa defilada, jaką mogliśmy oglądać do tej pory. Weźmie w niej udział 900 rekonstruktorów, dlatego oglądać będzie można oddziały nawiązujące do historii naszego kraju między innymi: rycerzy spod Grunwaldu lub husarzy spod Wiednia. Na uroczystej defiladzie będzie można oglądać wszystkie formacje Wojska Polskiego – będzie ponad 60 pocztów sztandarowych, ponad 200 pojazdów wojskowych, ponad 100 samolotów i śmigłowców – wymieniał szef MON.

Na zakończenie defilady na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się żołnierski piknik, na którym można będzie obejrzeć sprzęt wojskowy, porozmawiać z żołnierzami oraz skosztować wojskowej grochówki.

REKLAMA

REKLAMA