– Widzimy, co się dzieje przed lokalami wyborczymi, tworzą się olbrzymie kolejki. Mamy nadzieję, że w ciągu dnia będą mniejsze – powiedział szef Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak podczas konferencji prasowej.

Jednocześnie przewodniczący PKW poinformował, że wszystkie lokale obwodowych komisji wyborczych zostały otwarte o godzinie 7 rano. – Ponad 25 tysięcy lokali w skali kraju – podkreślił.

Marciniak zauważył, że ze względu na obowiązujący w lokalach wyborczych reżim sanitarny głosowanie przebiega wolniej niż w latach ubiegłych. – Należą się od nas przeprosiny, ale pandemia nie jest zależna od PKW. Wprowadzenie rygorów sanitarnych wpływa na to, że ta szybkość oddania głosu jest znacznie zmniejszona – oświadczył sędzia.

Podczas briefingu prasowego Państwowa Komisja Wyborcza podała także dane dotyczące naruszeń prawa. Doszło do 8 przestępstw wyborczych i do 159 wykroczeń. W 93 przypadkach uszkodzono ogłoszenia wyborcze, odnotowano 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej oraz 12 przypadków niedozwolonego umieszczenia plakatu wyborczego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę