Poseł PiS Janusz Szewczak udzielił wywiadu portalowi w polityce.pl, poświęconego głównie tematowi reparacji wojennych. Polityk relacjonował, na jakim etapie są obecnie, w końcu kadencji Sejmu, prace parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych i mówiąc o relacjach Polski z Niemcami, zaatakował opozycję. Zarzucił politykom Platformy i lewicy, że lekceważą sprawę odszkodowań za ogromne straty wojenne na zasadzie: „Polacy nic się nie stało”.

– Postawa niektórych polskich środowisk politycznych z PO na czele, ale również części polityków SLD w sprawie reparacji jest haniebna. Jeśli ma dojść do poważnego pojednania, porozumienia między Polakami a Niemcami, to musi to oznaczać zadośćuczynienie za krzywdy i zbrodnie. Pani Kidawa-Błońska i inni politycy PO chyba nie uważają za takie zadośćuczynienie te 100-200 marek zachodnioniemieckich, które wypłacano ofiarom obozów koncentracyjnych – stwierdził Szewczak i dodał: – To jest niegodne podlizywanie się Niemcom ze strony niektórych polityków opozycji w Polsce.

Poseł PiS przedstawił następnie dosyć szokującą hipotezę, jakoby opozycja chciała dokonać przewrotu w Polsce przy wsparciu Niemiec, które chcą za wszelką cenę uniknąć konieczności wypłaty ogromnych sum za szkody wyrządzone w czasie II wojny światowej.

– Jest rzeczą zastanawiającą, że niemieckie media, silne również w Polsce, jak i niemieccy politycy, tak silne wspomagali totalną opozycję w Polsce, która za wszelka cenę chciała obalić legalny, demokratycznie wybrany polski rząd. Być może gdzieś w tle była tez tutaj sprawa reparacji. Zespół parlamentarny posła Arkadiusza Mularczyka ds. reparacji wojennych, którego jestem członkiem, dzięki patriotycznej i profesjonalnej postawie polskich profesorów przygotował te wyliczenia. Mówiłem, że to będzie około biliona dolarów – powiedział parlamentarzysta.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę