Amerykański dziennik „The Washington Times” zamieścił na okładce grafikę przedstawiającą flagę Polski z godłem państwowym i z malarskim wałkiem zamazującym na niej swastykę. Jest to ilustracja artykułu „Dlaczego polska nowa ustawa o Holokauście jest kpiną”, który napisał rabin Menachem Levine z San Jose w Kalifornii.

W tekście można przeczytać, że obowiązująca od niedawna w Polsce nowelizacja ustawy o IPN jest „kpiną” i „hańbą”. Rabin Levine pisze, że „niemal wszystkie obozy śmierci w okupowanej Europie zostały wybudowane w Polsce” oraz stwierdza, że nie był to przypadek, bo „naziści wiedzieli, że Polska była antysemicka od wieków”. „Niemcy byli przekonani, iż Polacy nie będą protestować przeciwko obozom śmierci dla Żydów na swojej ziemi. Jak pokazuje historia, mieli rację”, podkreśla autor artykułu.

Publikacja zamieszczona w „The Washington Times” spotkała się ze zdecydowaną reakcją polskiej placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie. Ambasador Piotr Wilczek, cytując znaną badaczkę historii Holokaustu prof. Deborah Lipstadt, określił argumenty rabina Levine’a jako „brednie”, które utrwalają nieśmiertelny mit, że „Polacy są gorsi od Niemców”.

„Poparcie bądź sprzeciw wobec polskiej ustawy antydefamacyjnej nie uprawniania nikogo do propagowania fałszerstw bądź nienawiści”, argumentuje Wilczek w liście opublikowanym na portalu „The Washington Times”, odpowiadając na zarzuty rabina Levine’a. Ambasador przypomina, że Polska przetrwała pięć lat pod okupacją, a polski rząd na uchodźstwie i Państwo Podziemne nigdy nie przestały walczyć z nieludzką polityką nazistowskich Niemiec. Polski ambasador porusza też w swoim tekście sprawę grafiki z polską flagą i swastyką, która ilustruje tekst. W jego ocenie jest ona „wulgarna” i „nie do przyjęcia”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę