Sztuczna ślina na suchość w ustach!

Problem z suchością w ustach fachowo nazywa się kserotomia. Inaczej to po prostu nadmierna suchość w jamie ustnej. Skąd się bierze i jak się ją leczy?

Kserotomia to schorzenie trudne do rozpoznania i trudne do leczenia. Może przyczynić się do powstania stanów ostrej próchnicy, przewlekłych kandydoz i problemów w mowie. Dotyczy sporej grupy osób. Szacuje się, że ok. 10 proc. ludzi cierpi na tę przypadłość. 25 proc. z tej grupy to osoby powyżej 65. roku życia. Jak informuje redakcja ZET, ryzyko kserotomii wrasta wraz z liczbą przyjmowanych leków oraz współwystępujących chorób.

Czytaj także:  Nowe dane MZ. Jeszcze większa liczba nowych zakażeń!

Jeśli nadmierna suchość w jamie ustnej, utrzymuje się przez dłuższy czas i nie ustaje po wypiciu wody, i przepłukaniu ust, to sprzyja pękaniu ust, uszkodzeniom błony śluzowej, powstawaniu owrzodzeń. Chorzy często mają nieprzyjemny zapach z ust, uczucie pieczenia języka i warg, zaburzenia smaku.

Kserotomia jest częstym objawem niewyrównanej cukrzycy, nadczynności tarczycy, hiperkalcemii, kamicy, stanów zapalnych ślinianek, sarkoidozy, skrobiawicy, reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego, twardziny, zespołu Sjogrena, ostrej niewydolności nerek.

Czytaj także:  Ponad 20 tysięcy nowych zakażeń. Dane MZ

Jak leczyć tę przypadłość? Leczenie kserotomii obejmuje eliminację zakażeń grzybami i bakteriami patogennymi, prowadzącymi do kandydoz, owrzodzeń tkanek i ostrych stanów próchniczych, a także stosowanie preparatów zwanych sztuczną śliną, które mają na celu poprawę jakości życia.

Poza preparatami aptecznymi korzysta się z metody stymulacji gruczołów ślinowych do produkcji śliny, u pacjentów z prawidłową czynnością ślinianek, poprzez podawanie kostek lodu do ssania, cukierków o intensywnym smaku lub bezcukrowych gum do żucia.

Czytaj także:  Co ma wspólnego dezodorant z rakiem piersi?