Sztuczna ślina na suchość w ustach!

REKLAMA

Problem z suchością w ustach fachowo nazywa się kserotomia. Inaczej to po prostu nadmierna suchość w jamie ustnej. Skąd się bierze i jak się ją leczy?

Kserotomia to schorzenie trudne do rozpoznania i trudne do leczenia. Może przyczynić się do powstania stanów ostrej próchnicy, przewlekłych kandydoz i problemów w mowie. Dotyczy sporej grupy osób. Szacuje się, że ok. 10 proc. ludzi cierpi na tę przypadłość. 25 proc. z tej grupy to osoby powyżej 65. roku życia. Jak informuje redakcja ZET, ryzyko kserotomii wrasta wraz z liczbą przyjmowanych leków oraz współwystępujących chorób.

REKLAMA

Jeśli nadmierna suchość w jamie ustnej, utrzymuje się przez dłuższy czas i nie ustaje po wypiciu wody, i przepłukaniu ust, to sprzyja pękaniu ust, uszkodzeniom błony śluzowej, powstawaniu owrzodzeń. Chorzy często mają nieprzyjemny zapach z ust, uczucie pieczenia języka i warg, zaburzenia smaku.

Kserotomia jest częstym objawem niewyrównanej cukrzycy, nadczynności tarczycy, hiperkalcemii, kamicy, stanów zapalnych ślinianek, sarkoidozy, skrobiawicy, reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego, twardziny, zespołu Sjogrena, ostrej niewydolności nerek.

REKLAMA

Jak leczyć tę przypadłość? Leczenie kserotomii obejmuje eliminację zakażeń grzybami i bakteriami patogennymi, prowadzącymi do kandydoz, owrzodzeń tkanek i ostrych stanów próchniczych, a także stosowanie preparatów zwanych sztuczną śliną, które mają na celu poprawę jakości życia.

Poza preparatami aptecznymi korzysta się z metody stymulacji gruczołów ślinowych do produkcji śliny, u pacjentów z prawidłową czynnością ślinianek, poprzez podawanie kostek lodu do ssania, cukierków o intensywnym smaku lub bezcukrowych gum do żucia.

Udostępnij: