REKLAMA

12-letnia Adriana zamordowana przez członków imigranckiego gangu
fot. Sundsvall
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

W piątek zapadł wyrok w sprawie morderstwa 12-letniej Polki, do którego doszło w kwietniu tego roku w Sztokholmie. Dwóch oskarżonych zostało skazanych na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Trzeci został uniewinniony z powodu braku wystarczających dowodów na jego winę. Wszyscy zamieszani w przypadkową śmierć dziewczynki są członkami imigranckiego gangu z południowego Sztokholmu.

REKLAMA

To już drugi wyrok w głośnej sprawie zabójstwa 12-letniej Adriany z Polski. Wcześniej Sąd Rejonowy w Huddinge skazał wszystkich trzech oskarżonych –  31-letniego Maykila Yokhannę, 32-letniego Hassana Mohammada oraz 24-letniego Benjamina Mahdi – na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Po odwołaniu się od wyroku szwedzki sąd apelacyjny uznał, że Mahdi nie jest winny zabójstwa Adriany. 24-latek trafi jednak do więzienia za udział w przygotowaniach do innego morderstwa.

12-letnia Polka nie była celem zabójców – znalazła się w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie. W sierpniu 2020 roku oskarżeni przejechali samochodem obok restauracji i stacji paliw, oddając serię z broni automatycznej do stojącej tam grupki ludzi. Celowali w członka konkurencyjnego gangu, ale kule raniły jedynie Adrianę. 12-latka nie była w żaden sposób powiązana ze sprawą – wyszła na wieczorny spacer z psem.

REKLAMA

Zapadł kolejny wyrok ws. śmierci 12-letniej Polki w Sztokholmie. Sprawcy oddali strzały z broni automatycznej

Sąd nie rozstrzygnął, który z siedzących wówczas w samochodzie mężczyzn pociągnął za spust. Wyrok zapadł na podstawie poszlak i korespondencji, wymienianej przez dwóch oskarżonych. W aucie, z którego oddano strzały, siedział jeszcze jeden mężczyzna. Ten jest jednak poza zasięgiem szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości, gdyż w porę udało mu się uciec do Turcji, gdzie obecnie się ukrywa. Mężczyzna jest poszukiwany listem gończym.

Według informacji przekazanych przez szwedzką telewizję SVT – Yokhanna jest przywódcą imigranckiego gangu, działającego w południowym Sztokholmie. Dwaj pozostali oskarżeni są jego podwładnymi. Yokhanna był wcześniej skazany na dwa lata i sześć miesięcy więzienia za przestępstwa związane z bronią.

REKLAMA

Śmierć 12-letniej Adriany poruszyła Szwecję i zintensyfikowała dyskusję na temat problemu strzelanin, w których giną już nawet niewinne dzieci. Adriana nie jest niestety odosobnionym przypadkiem. Tylko w 2022 roku w Szwecji doszło do 391 strzelanin, w których zginęły 62 osoby.

REKLAMA