Matteo Salvini, włoski minister spraw wewnętrznych i wicepremier w rządzie, na czele którego stoi Giuseppe Conte, oświadczył w piątek, że jego kraj nie wpuści do portu znajdującej się na wodach Malty łodzi z migrantami na pokładzie. To już kolejna grupa uchodźców z Afryki, którym władze w Rzymie odmawiają prawa wjazdu na terytorium Włoch.

– Łódź z 450 nielegalnymi imigrantami na pokładzie jest od rana na wodach będących w kompetencjach Malty, która wzięła na siebie obowiązek interwencji – powiedział Salvini i dodał: – Mimo upływu godzin nikt jednak nic nie zrobił, a co ciekawe, łódź wznowiła żeglugę w kierunku Włoch. Niech wie Malta, niech wiedzą przemytnicy ludzi i wszyscy dobroduszni z całych Włoch i świata, że ta łódź do włoskiego portu nie może i nie powinna wpłynąć.

Nowo utworzony włoski rząd, złożony z przedstawicieli antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd i prawicowej Ligi, nie zgadza się na kontynuowanie praktyki, że Włochy jako jedyny kraj mają przyjmować wszystkich migrantów przybywających z wybrzeży Afryki i ratowanych na Morzu Śródziemnym. Włoskie porty zostały w ostatnim czasie zamknięte dla statków organizacji pozarządowych, które ratują uciekinierów z Afryki.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę