Klub parlamentarny PSL-UED złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Nowe prawo miałoby ustanowić, że dodatkowymi dniami wolnymi będą: Wielki Piątek oraz Wigilia Bożego Narodzenia. Nowelizacja miałaby wejść w życie w 2019 roku.

Ludowcy w uzasadnieniu projektu przekonują, że niektórzy pracodawcy i tak wprowadzają w Wigilię skrócony dzień pracy, „umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta”. Lepiej byłoby więc, zdaniem posłów z klubu PSL-UED, gdyby ten dzień był w całości wolny od pracy i można go było spędzać w gronie rodzinnym.

Jak wskazują projektodawcy, Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w wielu krajach, w tym: w Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Cyprze, Słowacji oraz na Węgrzech.

Z kolei Wielki Piątek to, jak zaznaczają posłowie PSL-UED, „jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan”. „Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza św. – w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa”, podkreślają projektodawcy.

Parlamentarzyści PSL-UED powołują się na fakt, iż Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej, w tym: w Austrii, Bułgarii, Finlandii, Estonii, Hiszpanii, Holandii i w Niemczech.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę