Jak poinformowało radio RMF FM, sędzia zasiadający w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze prof. Piotr Hofmański odmówił spotkania Andrzejowi Dudzie.

Polski prezydent odwiedził Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Spotkał się z jego prezesem Chilem Eboe-Osujim. W spotkaniu nie uczestniczył, mimo że był zaproszony, prof. Piotr Hofmański.

Nieobecność Hofmańskiego nie była przypadkowa. Sędzia chciał w ten sposób zademonstrować swoją dezaprobatę dla zmian w sądownictwie przeprowadzanych przez polityków PiS oraz zaprotestować przeciwko przyzwalaniu na łamanie praworządności przez urzędującego prezydenta.

– Składanie takiej wizyty przez prezydenta RP czy osobę, która nie bardzo rozumie ideę państwa prawa, nie bardzo ideę niezawisłości sędziowskiej pojmuje, jest niestosowne w szacownej instytucji sądowniczej – oświadczył prof. Hofmański w rozmowie z Patrykiem Michalskim z RMF FM.

– Jestem sędzią międzynarodowym i sytuacja w moim kraju, sytuacja mojego środowiska jest rzeczą, która mnie boli i uważam, że są sytuacje, w których milczeć nie wolno – dodał Hofmański, odpowiadając na pytanie, czy nie boi się zarzutów, że miesza się w politykę.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę