To bezprecedensowa decyzja Watykanu. Niedzielny Anioł Pański oraz zaplanowana na środę audiencja generalna w Watykanie odbędą się bez zgromadzonych wiernych na Placu św. Piotra. Będzie można śledzić jedynie transmisję wideo z modlitwy, którą papież Franciszek odmówi w papieskiej bibliotece.

Takiej sytuacji w historii Watykanu jeszcze nie było. Stolica Apostolska wprowadziła jednak środki ostrożności ze względu na rozprzestrzeniającego się koronawirusa.

Tradycja spotkań papieża z wiernymi podczas odmawiania Anioła Pańskiego w niedzielne południa sięga roku 1953, kiedy zapoczątkował je papież Pius XII. Najpierw transmitowano je w radiu, a już rok później w telewizji. Do tej pory nigdy nie zdarzyło się, by w uroczystości nie mogli uczestniczyć wierni.

„Decyzja ta jest konieczna, by uniknąć ryzyka szerzenia się wirusa Covid-19 wśród zgromadzonych ludzi podczas kontroli bezpieczeństwa przy wejściu na plac, o co poprosiły także władze włoskie”, oświadczył Watykan.

Ogłoszono również, że zgodnie z zaleceniami dyrekcji tamtejszej służby zdrowia do następnej niedzieli zawieszony zostaje udział wiernych w porannych mszach odprawianych przez papieża w kaplicy Domu Świętej Marty, w którym mieszka. Franciszek będzie odprawiał do tego czasu jedynie msze prywatnie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę