W nocy z soboty na niedzielę niestety będziemy spać krócej. Wskazówki zegara o godz. 2.00 w nocy musimy przestawić o godzinę do przodu, czyli na 3.00.

W państwach Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku.

W Europie czasu nie zmieniają jedynie trzy kraje: Islandia, Rosja i Białoruś.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Wszystko jednak wskazuje na to, że nie będzie już potrzeby wydawania analogicznego rozporządzenia. We wtorek Parlament Europejski opowiedział się bowiem za zniesieniem zmiany czasu, a nowe regulacje w tym zakresie miałyby zacząć obowiązywać od 2021 roku.

W naszym kraju czas zmieniany jest regularnie od 1983 roku. Wcześniej przejściowo wprowadzano obowiązek przestawiania zegarków. Było to w latach 1945–1949, 1957–1964 i 1977–1981.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat