Dziś premier Morawiecki rozmawiał z Szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Jak poinformowała Mina Andreewa, rzeczniczka KE, politycy rozmawiali o najważniejszych aktualnie dla UE sprawach. Dodała też, zapytana o kwestie praworządności w Polsce, że „dialog (w tej sprawie) trwa”.

Unijne źródło informuje, że w telefonicznej rozmowie poruszono właśnie temat praworządności. Z kolei inne źródło z Brukseli podało, że wymiana argumentów, pomiędzy Polską a KE, dotycząca rządów prawa trwa nieprzerwanie: – „Strony pracują nad wypracowaniem porozumienia”.

W poniedziałek, w Radiu Plus Wiceszef MSZ Konrad Szymański zwracał uwagę na aktualnie „znacznie bardziej konstruktywne” stanowisko KE w rozmowach z rządem polskim. Przyczyną bardziej pozytywnego podejścia ma być stanowisko wielu państw unijnych, które nie chcą rozpoczęcia w stosunku do Polski procedury z art. 7. Innym powodem ma być też korekta reformy dot. wymiaru sprawiedliwości.

Również w poniedziałkowych oświadczeniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans potwierdził swoje krytyczne podejście w kwestii skargi nadzwyczajnej (wprowadzona przez polski rząd właśnie w sferze reformy wymiaru sprawiedliwości). – „W rekomendacjach, które wydaliśmy w sprawie praworządności w Polsce, bardzo krytycznie odnieśliśmy się do skargi nadzwyczajnej. Podtrzymuję swoje stanowisko” – mówił Timmermans.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę