Fot.ilustr.Pixabay.com/stux/Public Domain

Jak wynika z szacunków organizatorów gier losowych, pandemia COVID-19 sprzyja nasileniu się wśród Portugalczyków udziału w grach hazardowych i chodzi tu głównie o zakłady sportowe. Średnio wydają oni na obstawiania ponad 25 mln euro dziennie.

O ile przed pandemią w Portugalii wydawano dziennie około 15 mln euro na gry losowe, to obecnie wydatki te są już o 10 mln euro wyższe. Zjawisko to według państwowego Urzędu Regulacji i Kontroli Gier (SPIJ) w Lizbonie może mieć związek z nasilonymi od marca 2020 roku restrykcjami sanitarnymi oraz z dłuższym niż dotychczas przebywaniem obywateli w domu.

To zainteresowanie grami losowymi ma też swoją ciemną stronę – uzależnienie od hazardu. Lekarze zwracają uwagę, że z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba mieszkańców Portugalii poszukujących pomocy psychologicznej, aby uwolnić się od nałogu.

„Wraz z pandemią liczba zgłaszających się o pomoc osób wzrosła o prawie trzy razy. Ponad 80 proc. z nich jest uzależniona od gier online. W większości przypadków to młodzi mężczyźni z wyższym wykształceniem i objawami stanów lękowych lub depresji”, alarmuje podał portugalski Instytut Pomocy Graczom.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę