truskawki
fot. Pixabay

Coraz więcej osób decyduje się na uprawę truskawek, chociażby na działce za miastem. Jeśli chcesz, aby tegoroczne zbiory były większe niż kiedykolwiek, to powinieneś wspomóc swoje sadzonki domowym nawozem. Truskawki doskonale odżywi amoniak.

Truskawki zwykle nie są trudne w uprawie. Ale to nie znaczy, że nie potrzebują żadnej pielęgnacji. Sposobem na obfite plony jest właściwe nawożenie. U truskawek najlepiej sprawdzą się preparaty zasobne w azot. To ważny składnik w ich rozwoju, a w ziemi z reguły nie ma go zbyt wiele.

Jak zrobić nawóz do truskawek na bazie amoniaku?

Aby zrobić nawóz, przygotuj wodę i 10% amoniak (zwykle właśnie taki oferują sklepy ogrodnicze i z produktami chemicznymi). Najpierw nalej do sporego pojemnika 10 litrów wody, a potem dodaj do niej 3 łyżki stołowe 10% amoniaku. Wszystko dokładnie wymieszaj, uważając na opary. Uzyskasz mieszankę, którą możesz podlewać swoje sadzonki. Wcześniej jednak podlej je zwykłą wodą, a potem dopiero przyrządzonym nawozem. Dzięki temu uprawy lepiej przyswoją azot.

Jak bezpiecznie przyrządzić odżywkę?

Jeśli masz do czynienia z amoniakiem, zachowaj dużą ostrożność, ponieważ jego opary są niebezpieczne. Wdychając je, możesz narazić się na zapalenie płuc, obrzęk krtani czy zapalenie dróg oddechowych. W związku z tym lepiej jest nie mieć dłuższego kontaktu z tym składnikiem. Przyrządzając odżywkę, warto założyć maseczkę, która częściowo ochroni układ oddechowy. Ponadto całą operację najlepiej wykonać na zewnątrz, a nie w zamkniętym lokalu, a nawóz trzymać z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Czytaj też: Ten składnik ożywi storczyka. Nowe pąki będą rosły w oczach


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę