Z sondażu przeprowadzonego dla portalu rp.pl przez pracownię SW Research wynika, że zdecydowana większość Polaków, aż 63 procent, opowiada się za tym, by rozdzielić stanowiska ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Jak informuje portal rp.pl, częściej takiej odpowiedzi udzielali mężczyźni, osoby powyżej 50. roku życia, a także mieszkańcy miast od 100 do 199 tys. mieszkańców.

Przeciwnego zdania było tylko 13 proc. badanych, a prawie 24 proc. respondentów stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat.

Wyniki sondażu SW Research są szeroko komentowane w sieci. „My tu gadu, gadu, a suweren oczekuje niezależnej prokuratury”, napisał na Twitterze Krzysztof Parchimowicz, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”.

Do wyników ankiety odniósł się także w rozmowie z rp.pl Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości.

– Społeczeństwo zdążyło się zorientować, że prokuratura sterowana jest politycznie. Gołym okiem widać, że sprawy przeciwników politycznych nabierają tempa, zaś sprawy dotyczące tak zwanych „swoich” toczą się opieszale lub są umarzane, a niepokorni prokuratorzy zsyłani do prokuratur rejonowych. Z Konstytucji zaś wprost wynika, że poseł nie może być prokuratorem, w tym także Prokuratorem Generalnym – podkreślił Ćwiąkalski.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!