Brytyjski tygodnik „The Sunday Times” poinformował w niedzielę, że szefowie agencji wywiadowczych obawiają się odwetu i agresji informacyjnej ze strony Rosji. W ramach zemsty za oskarżenia wysuwane przez władze Wielkiej Brytanii pod adresem Moskwy o próbę otrucia byłego agenta GRU Siergieja Skripala i jego córki Kreml miałby przeprowadzić akcję mającą na celu skompromitowanie brytyjskich posłów i ministrów.

– Wszyscy wiemy, co jest typowym zachowaniem z podręcznika rosyjskiego wywiadu – publikacja kompromatu – i jesteśmy na to gotowi – mówi anonimowy informator „The Sunday Times”. – Nie mówimy, że istnieje zdjęcie jakiejś osoby, które tylko czeka na publikację, ale byłoby zadziwiające, gdyby nie mieli takich materiałów – wyjaśnia, odnosząc się do metod działania rosyjskich służb.

– Bardziej prawdopodobne jest, że skupią się na pozyskaniu informacji, które mogą wywołać jak najwięcej chaosu i zażenowania – ocenia inny rozmówca tygodnika.

Źródła gazety ujawniają też, że Wielka Brytania przygotowuje plany cyberataku wobec Rosji. Zostałyby one wdrożone w przypadku, gdyby pracujący dla Putina hakerzy chcieli uderzyć w sieć energetyczną, system publicznej służby zdrowia lub w inne strategiczne elementy brytyjskiej infrastruktury.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę