To dlatego krety kopią w twoim ogrodzie. Zwabia je 1 rzecz

kret w ogrodzie
fot. screen Youtube / Haus und Garten Profi

Zadbany ogród to miły widok dla oczu, jaki i dobre miejsce na relaks. Niestety zielona strefa lubi być demolowana przez krety, które niszczą system korzeniowy kwiatów czy drzewek, a wszechobecne kopce wyglądają paskudnie i w dodatku trzeba je omijać. Dowiedz się, co przyciąga krety na twoją posesję. Eliminując niektóre czynniki, zniechęcisz też gryzonie do przebywania w ogrodzie.

REKLAMA

Dlaczego krety lgną do ogrodu?

Małe gryzonie są zdolne do wielkich czynów. Często zaprzepaszczają nasz wysiłek, kształtując kopce, ale i uszkadzają korzenie roślin w czasie szukania jedzenia. W efekcie kwiaty, krzewy ozdobne i inne rośliny zaczynają obumierać.

Krety nie żywią się wyłącznie roślinnością. Bardziej preferują pokarm zwierzęcy – larwy owadów, dżdżownice, pędraki. Dlaczego więc gryzonie wydrążają tunele i tworzą kropce właśnie w najpiękniejszych miejscach, czyli pod naszym domem? Jedno jest pewne – zwierzęta nie chcą nam zrobić na złość. Powód jest inny.

REKLAMA

Krety lubią przebywać w ziemi próchniczej, lekko mokrej, a stronią od miejsc suchych, gdzie pełno jest kamieni. Zapaleni ogrodnicy regularnie i ze starannością podlewają swoje uprawy i gwarantują tym samym próchniczą glebę do pięknego kwitnienia roślin, a jednocześnie tworzą dla kretów idealne środowisko do żerowania.

Warto dodać, że pożyteczne w ogrodzie dżdżownice (zapewniają próchniczne podłoże i je spulchniają) same stają się przynętą dla gryzoni. Z drugiej strony spadek ilości tych podłużnych robaczków w glebie niekorzystnie oddziałuje na jakość przydomowej działki.

REKLAMA

Czytaj też: Weź 1 przyprawę i zrób oprysk do ogrodu. Nornice zwieją i już nie wrócą

Podziel się: