„To instytucja zajmująca się gnębieniem obywateli”. Kukiz’15 chce likwidacji Straży Miejskiej

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz’15 poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że jego partia złoży w Sejmie projekt ustawy likwidującej Straż Miejską na terenie całego kraju. Polityk podkreślił, że formacja powołana do życia w 1997 roku „zupełnie się nie sprawdziła i generuje wysokie koszty”. Te ostatnie wzrosły jeszcze od czasu, gdy straży odebrano kontrolę nad fotoradarami.

Czytaj także:  Tusk do PiS-u: Wycofajcie się z wojny z narodem, zanim dojdzie do tragedii

Kolejnym argumentem przemawiającym za zlikwidowaniem Straży Miejskiej jest to, że obywatele nie wiedzą, jaki jest zakres kompetencji tej służby.

– Ich działania często zacierają się z policją. Straż Miejska odbierana jest jako instytucja zajmująca się w zbyt dużym stopniu gnębieniem obywateli, czy to poprzez mandaty, czy to poprzez ściganie drobnych handlarzy. Często jest też wykorzystywana przez lokalnych włodarzy w celach politycznych – stwierdził Tyszka.

Zgodnie z projektem Kukiz’15, dotychczasowe obowiązki Straży Miejskiej przejęłaby policja, która zostałaby też wsparta finansowo, gdyż samorządy mogłyby przeznaczać dodatkowe środki na policyjne patrole. Obecni funkcjonariusze gminnych i miejskich straży miejskich po ich likwidacji zostaliby skierowani do policyjnych oddziałów prewencji.

– Liczymy na to, że ustawa wzmocni bezpieczeństwo mieszkańców i pozycję policji, która cieszy się większym prestiżem – podsumował Tyszka inicjatywę swojej formacji, dodając, że Kukiz’15 będzie zbierał w Warszawie podpisy za likwidacją lokalnej straży miejskiej.

Czytaj także:  Kaczyński do opozycji: Jesteście przestępcami. Odpowiecie za to