Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badanie preferencji politycznych Polaków w dniach 8–15 listopada, czyli już po ogłoszeniu wyniku wyborów samorządowych. Ankietowani zapytani zostali o to, na którą partię oddaliby swój głos, gdyby wybory do Sejmu miały odbyć się w najbliższą niedzielę.

Na najwięcej głosów niezmiennie mogłaby liczyć Zjednoczona Prawica. Koalicja PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski cieszy się poparciem 42 proc. respondentów. To o 2 punkty proc. więcej niż miesiąc temu. Na Platformę Obywatelską głosowanie zadeklarowało 21 proc. respondentów, co oznacza wzrost poparcia dla partii Grzegorza Schetyny o 2 punkty proc. w porównaniu z wynikiem badania CBOS z połowy października. Na podium znalazłoby się jeszcze PSL z rezultatem 7 proc. Ludowcy również, podobnie jak PiS i PO, poprawili swoje notowania o 2 punkty proc.

Gdyby wybory odbyły się w listopadzie, próg wyborczy przekroczyłby także ruch Kukiz’15 z poparciem wynoszącym 6 proc. oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który swój głos chce oddać 5 proc. ankietowanych.

Do Sejmu nie wprowadziłyby swoich przedstawicieli trzy ugrupowania – Wolność z 3 proc. poparcia oraz Nowoczesna i Partia Razem, na które zagłosowałoby po 2 proc. respondentów. Ugrupowanie Katarzyny Lubnauer straciło 1 punkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania i zostało wyprzedzone przez partię Wolność Janusza Korwin-Mikkego. Tak złego wyniku Nowoczesna jeszcze nie miała. Niskie poparcie społeczne i odejście 200 działaczy na Podkarpaciu, które doprowadziło do rozwiązania tam struktur, może oznaczać koniec założonej w 2015 roku przez Ryszarda Petru partii.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę