Jak poinformował serwis What’s on Weibo, władze miasta Chengdu w południowo-środkowych Chinach zakazały posiadania w domach 22 ras psów. Decyzja weszła w życie 16 listopada i objęła główne dzielnice tego 10-milionowego miasta. Oficjalną przyczyną obostrzeń jest konieczność rozwiązania problemu psów, które atakują ludzi, oraz „stworzenie cywilizowanego i higienicznego środowiska” w metropolii. Wprowadzono również obowiązek rejestracji wszystkich czworonogów.

Lista sporządzona przez lokalne władze dotyczy między innymi owczarków niemieckich, staffordshire terierów, mastifów, pitbulterierów, akity, jak również najbardziej popularnego w Państwie Środka chińskiego psa wiejskiego. Jednocześnie właściciele psów zostali poinformowani, że jeśli ich zwierzę pochodzi z zakazanej rasy, musi ono zostać umieszczone w miejscu poza ograniczonym obszarem.

Decyzja władz Chengdu spotkała się krytyką w internecie. Jego użytkownicy stwierdzali między innymi, że zamiast zakazywać posiadania zwierząt, powinni zostać odpowiednio wyedukowani ich właściciele. Szczególnie w obronę wzięto psa wiejskiego. „Co zrobił złego zwykły chiński pies?”, spytał jeden z internautów.

Nie jest to pierwszy tego typu przypadek w Chinach. W mieście Wenshan został niedawno wprowadzony zakaz wyprowadzania psów pomiędzy siódmą wieczorem a dziesiątą rano.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę