Z raportu przygotowanego przez Kantar Public dla Parlamentu Europejskiego wynika, że zapowiedzianych na 26 maja wyborów wcale nie wygra PiS, tylko Koalicja Europejska. W raporcie uwzględniono średnią z trzech ostatnich sondaży przeprowadzonych wśród polskich wyborców.

Koalicja Europejska, czyli sojusz PO, Nowoczesnej, PSL, SLD i partii Zieloni, w wyborach do PE mogłaby liczyć na 37,5 proc. głosów. Wynik dający zwycięstwo KE to średnia z trzech publikowanych już wcześniej sondaży – pracowni Estymator z 23 lutego, IBRiS z 21 lutego oraz Ipsos z 17 lutego.

Na drugim miejscu znalazłoby się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,3 proc. Na trzecim miejscu na podium uplasowałaby się partia Wiosna Roberta Biedronia, na którą oddałoby głosy 10,6 proc. ankietowanych. Na dalszych miejscach znalazłoby się stowarzyszenie Kukiz’15 z poparciem 7,3 proc. oraz koalicja partii KORWiN i Ruchu Narodowego z wynikiem 5,1 proc. Lewicowe ugrupowanie Razem nie przekroczyłoby progu wyborczego, uzyskując 1,6 proc. głosów.

W przeliczeniu na mandaty oznacza to, że Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 21 miejsc w europarlamencie, PiS wprowadziłoby do PE 20 deputowanych, Wiosna – 5, Kukiz’15 – 4, a koalicja partii KORWiN z narodowcami – 2.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę