Temat reparacji wojennych od Niemiec jest oczkiem w głowie polityków obozu dobrej zmiany. Nie mogły się więc spodobać w kręgach partii władzy deklaracje złożone przez nowego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza podczas wizyty w Berlinie.

Według dziennika „Die Welt” szef polskiej dyplomacji w rozmowie ze swoim niemieckim odpowiednikiem Sigmarem Gabrielem powiedział, że temat odszkodowań wojennych od Niemiec dla Polski „nie istnieje w stosunkach między naszymi rządami”. Sama zaś debata o reparacjach jest, zdaniem Czaputowicza, „wewnętrzną dyskusją” w Polsce.

Ze swej strony szef niemieckiego MSZ podkreślił, że pod względem prawny sytuacja jest jasna. – Wszystkie kwestie reparacyjne zostały uregulowane końcowo, a także rząd wybrany demokratycznie na początku lat 90. to potwierdził – powiedział Sigmar Gabriel i zaproponował, by sprawę zostawić naukowcom.

Minister Jacek Czaputowicz zgodził się z tą opinią, mówiąc między innymi, że przyjmuje propozycję szefa dyplomacji Niemiec, by to „eksperci dyskutowali na ten temat”. Czyli reparacje to dobry temat na dyskusje akademickie, ale nie przedmiot polityki.

Takie postawienie sprawy przez ministra Czaputowicza oburzyło posła PiS Arkadiusza Mularczyka, który stoi na czele parlamentarnego zespołu zajmującego się kwestią odszkodowań wojennych od Niemiec. „To nie zależy od decyzji min. Czaputowicza, kiedy sprawa reparacji za II WŚ stanie na agendzie międzyrządowej. Jego wypowiedzi oceniam jako szkodliwe”, napisał Mularczyk na Twitterze.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!