REKLAMA

– Prezydent Lech Kaczyński był wybitnym Polakiem XX wieku, jednym z twórców naszej współczesnej niepodległości – powiedział na konferencji prasowej w Lublinie wicepremier Jacek Sasin. Polityk PiS poinformował o inicjatywie tej partii wybudowania w mieście pomnika Lecha Kaczyńskiego.

W konferencji uczestniczyli również między innymi poseł PiS i minister edukacji w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski Lech Sprawka czy marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski. Jak stwierdził Sasin, są to – obok niego – inicjatorzy projektu, nad realizacją którego czuwać ma – powstający właśnie – komitet społeczny.

REKLAMA

Sasin zauważył, że nadrzędnym celem uhonorowania prezydenta, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, jest „utrwalenie pamięci o tym wielkim Polaku, wielkim patriocie, o prezydencie naszego kraju, który poległ na posterunku, który nie obawiał się bronić interesu Polski również w sytuacjach trudnych, w sytuacjach, które nie zapewniały mu poklasku, a wręcz przeciwnie narażały na krytykę”.

Polityk PiS oświadczył, że gdyby nie Lech Kaczyński i jego walka o odzyskanie wolności przez Polskę, to „dzisiaj nie byłaby ona Polską suwerenną, niepodległą, nie byłaby Polską, która potrafi dbać o własne prawa, która potrafi zapewnić też te prawa obywatelom”.

REKLAMA