Tropikalny cyklon Gabrielle może za kilka dni stać się głównym tematem na Wyspach Brytyjskich. Meteorolodzy poinformowali, że potężny sztorm znad Atlantyku obrał właśnie kierunek na północ. Brytyjczycy za kilka dni muszą przygotować się na nawałę deszczów i wichur.

– W tej chwili Gabrielle pędzi w kierunku północnej Europy. Prawdopodobnie w dniach 11- 12 września jako bardzo silny tropikalny sztorm uderzy w północną część Wysp Brytyjskich i Wyspy Owcze. Potencjał Gabrielle rośnie, wywoła niebezpieczną burzę – ostrzegają analitycy Severe-weather.eu. To portal przedstawiający ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażające Europie.

Narodowe Centrum Huraganów w USA oraz brytyjska służba meteorologiczna Met Office potwierdzają zagrożenie ze strony Gabrielle. Według prognozy Gabrielle przekształci się w huragan. W następnych dniach nad północnym Atlantykiem połączy się ze słabnącym huraganem Dorian. Niebezpieczne wichury i lokalne błyskawiczne powodzie mają pojawić się na północy Anglii, w Szkocji i Irlandii Północnej.

– W drugiej połowie tygodnia oba cyklony przeniosą w Skandynawii, a związane z nimi fronty atmosferyczne dotrą do Polski, przynosząc obfite deszcze, porywisty wiatr i duże wahania temperatury – przewiduje serwis Twoja Pogoda.

Docierające nad Europę pozostałości tropikalnych huraganów są objawem nadchodzącej jesieni. Coraz częściej będziemy mieć do czynienia z kaprysami pogody.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę