Trump zapowiada koniec pomocy dla uchodźców!

REKLAMA

USA zakończy wszelką pomoc finansową dla Hondurasu, Gwatemali i Salwadoru – zapowiedział prezydent Donald Trump. Decyzja ta jest odpowiedzią na brak działań rządów państw, których obywatele chcą przekraczać granicę USA.

– Przekazujemy im fundusze, żeby rozwijali gospodarkę i poprawiali życie swoich mieszkańców. Tymczasem oni trwonią pieniądze i wykorzystują nas od lat – powiedział Trump. Jego wypowiedź nie świadczy o natychmiastowym działaniu w tej sprawie. Taką decyzję może podjąć tylko Kongres USA.

Waszyngton każdego roku przekazywał niemal 200 mln dolarów krajom Ameryki Środkowej. Środki kierowane były z różnych programów pomocowych między innymi do służb bezpieczeństwa na działania przeciw kartelom narkotykowym. Departament Stanu USA ocenia jednak, że pomimo dużej pomocy Honduras, Gwatemala i Salwador pogrążają się jeszcze bardziej w kryzysie. Rośnie bezrobocie, przestępczość i korupcja.

REKLAMA

W kierunku Stanów Zjednoczonych napływają kolejni uchodźcy. Kilka tysięcy czeka na granicy z Meksykiem. Nowa grupa uchodźców do wędrówki szykuje się w Hondurasie.

Podziel się: