9 maja Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze wydał precedensowy wyrok, nakazując Rosji wypłacenie 159 milionów dolarów odszkodowania 18 ukraińskim firmom i jednej osobie fizycznej za poniesione straty po aneksji Krymu przez Rosję.

Jak poinformował ukraiński portal lb.ua, trybunał w Hadze stwierdził, że Moskwa odpowiada za złamanie praw ukraińskich inwestorów po 21 marca 2014 roku, a więc po zajęciu Krymu przez wojska rosyjskie. Trybunał orzekł, że Federacja Rosyjska nielegalnie konfiskowała majątek powodów na Krymie i zasądził na ich korzyść odszkodowanie za utratę aktywów oraz zwrot kosztów sądowych.

Pozew w tej sprawie wniosło w czerwcu 2015 roku 18 przedsiębiorstw i były prezes zarządu Prywatbanku Ołeksandr Dubilet, który stwierdził, że w sierpniu 2014 r. Rosja podjęła kroki, które „ograniczały ich inwestycje w znajdujące się na Krymie nieruchomości i ostatecznie doprowadziły do wywłaszczenia tych inwestycji”.

W odpowiedzi na orzeczenie haskiego trybunału rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło w piątek, że nie uznaje tego wyroku, ponieważ w tej konkretnej sprawie Rosja nie była stroną postępowania.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę