Trzęsienie ziemi, erupcja wulkanu – na Hawajach niebezpiecznie! Trwa ewakuacja ludności! (WIDEO)

Wczoraj na Hawajach doszło do serii silnych wstrząsów o stopniowo wzrastającej magnitudzie, z czego najsilniejszy z nich miał magnitudę 5,8. Tak silne wstrząsy mogą spowodować poważne zniszczenia, jeśli wystąpią na terenach zamieszkałych. Dodatkowo w wyniku trzęsień nastąpiła erupcja wulkanu Kilauea.

   

Okoliczni mieszkańcy mają powody do obaw, epicentrum wstrząsów znajdowało się bowiem zaledwie w odległości ok. 17,7 km od osady Leilani Estates, do której dotarła już lawa z erupcji wulkanu Kilauea,mająca początkowo temperaturę ok. 1149 stopni Celsjusza. Na niektórych obszarach mieszkalnych lawa tryska z pęknięć na drogach.

Mieszkańcy zagrożonych okolic otrzymali polecenie natychmiastowej ewakuacji. Wiele tysięcy osób zmuszonych było opuścić swoje domy po tym, jak władze poinformowały o parze i lawie, dobywających się z pęknięcia w kraterze Kilauea. Chmura popiołu wytworzona w wyniku erupcji wzbiła się nad wyspą na wysokość kilku kilometrów. Wybuch wulkanu spowodował również występowanie szkodliwego dla zdrowia wysokiego stężenie związków siarki. Gazy te mogą powodować podrażnienia skóry i trudności w oddychaniu.

   

Hawajski gubernator zaangażował Gwardię Narodową, aby pomogła w ewakuacji i zapewnieniu bezpieczeństwa ludności. Pobliskie ośrodki społeczne zapewniały ewakuującym się mieszkańcom schronienie.

Według Centrum Ostrzegania Tsunami na Hawajach trzęsienie ziemi nie było wystarczająco silne, aby mogło wywołać tsunami.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News