REKLAMA

Nowym prezesem TVP może zostać naczelny Gazety Wyborczej
fot. Adrian Grycuk, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 pl

Minister kultury ogłosił, że podjął decyzję o odwołaniu dotychczasowych prezesów zarządów TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a także rady nadzorcze. W komunikacie ogłoszono, że szef resortu Bartosz Sienkiewicz opierał się na uchwale Sejmu.

REKLAMA

W oświadczeniu przekazano, że minister kultury i dziedzictwa narodowego działał na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych. W ten sposób mógł odwołać dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A.

Decyzja w tej sprawie została podjęta 19 grudnia. Dodatkowo odwołano także rady nadzorcze, natomiast w ich miejsce powołano nowe, które z kolei powołały następnie nowe zarządy spółek TVP, PR i PAP.

REKLAMA

– Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej – czytamy w komunikacie.

Ostateczna decyzja w tej sprawie została podjęta na skutek walnych zgromadzeń akcjonariuszy przez właściciela spółek, który jest reprezentowany przez ministra kultury. Przysługuje mu bowiem „pełna autonomia w zakresie podejmowania takich kroków”.

REKLAMA

REKLAMA