Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński zapowiedział, że tak zwane „trzynastki”, czyli świadczenia w wysokości 1100zł, oprócz emerytów, otrzymają także renciści.

Zapowiadane jednorazowe dodatki mają zostać wypłacone już w maju. Wicepremier, Beata Szydło w jednej z ostatnich deklaracji wspomniała, że wsparcie finansowe należy się większej ilości grup społecznych, ale potrzeba czasu, aż wszystkie potrzeby będą możliwe do zrealizowania. Za około dwa miesiące wsparciem objęci mają zostać póki co tylko seniorzy.

Oprócz emerytów, jednorazowe świadczenie w wysokości 1100zł będzie przysługiwało także rencistom. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska dokonała wyliczeń związanych z tego typu pomocą finansową. Według niej, obietnice Prawa i Sprawiedliwości całościowo w 2019 roku będą kosztowały około 8-9 miliardów złotych.

W Polsce licznik emerytów i rencistów oscyluje obecnie w granicach 9,1 miliona osób. Dokonując wyliczeń na podstawie tych liczb, a także raportu Głównego Urzędu Statystycznego, program „trzynastka” będzie kosztował państwo około 10 miliardów złotych. Świadczenie w wysokości 1100zł ustalono na podstawie minimalnej emerytury obowiązującej od 1 marca.

Póki co nie ustalono, czy program pomocy emerytom i rencistom będzie jednorazową wypłatą środków. Rząd pracuje nad tym, aby co najmniej w przyszłym roku również została wypłacona „trzynastka”, choć wszystko zależy od tego, jak wówczas będzie wyglądał stan finansów państwa.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę