Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk skomentował w niedzielę w Radiu Zet sposób przedstawiania przez premiera Mateusza Morawieckiego ustaleń brukselskiego szczytu dotyczącego dochodzenia przez państwa Unii Europejskiej do 2050 roku do neutralności klimatycznej. Polska jako jedyny kraj UE nie przystąpiła do tego programu. Zdaniem byłego szefa Rady Europejskiej twierdzenia szefa rządu i polityków Prawa i Sprawiedliwości, że jest to sukces PiS świadczą o tym, że mamy do czynienia z „kolejnym kłamstwem brukselskim” Morawieckiego.

– Bardzo chciałbym, żeby mówić o takich sprawach, o tym kolejnym kłamstwie brukselskim premiera Morawieckiego, bo to oczywiście nie jest żaden sukces, że dostaliśmy sześć miesięcy, by zastanowić się, czy na pewno chcemy wypaść z Unii Europejskiej w tej kwestii – a więc w kwestii ochrony środowiska i klimatu, i także wielkich pieniędzy, które będą inwestowane w tę ochronę – stwierdził Tusk w Radiu Zet.

Po zakończeniu szczytu prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że jeśli do czerwca przyszłego roku Polska nie potwierdzi udziału w programie dochodzenia do neutralności klimatycznej, to „będzie poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę