Tusk dogonił Kaczyńskiego. PiS nie wygrałoby dziś wyborów

Fot. Facebook.com/KancelariaSejmu

Prawo i Sprawiedliwość nie jest już partią najbardziej popieraną przez Polaków. Jak wynika z najnowszego sondażu pracowni Kantar, partia Jarosława Kaczyńskiego została doścignięta przez Koalicję Obywatelską, której główną siłą jest Platforma Obywatelska kierowana przez Donalda Tuska.

REKLAMA

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów telefonicznych CATI 13 sierpnia 2021 roku, a więc w momencie, gdy w Sejmie głosowana była przygotowana przez PiS ustawa lex TVN, zgodnie z którą kanał informacyjny TVN24 straciłby prawo do nadawania w Polsce. Wzięło w nim udział 800 dorosłych osób.

Z rezultatów sondażu wynika, że na formację Kaczyńskiego zagłosowałby obecnie 26 proc.  Polaków, co oznacza spadek notowań partii władzy o 3 pkt proc. Identyczny wynik – 26 proc. – uzyskała największa siła opozycyjna, czyli Koalicja Obywatelska, dla której poparcie wzrosło o 2 pkt. proc.

Trzecie miejsce w sondażu zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni, którą zaufaniem obdarzyło 17 proc. osób ankietowanych przez ośrodek (wzrost o 2 pkt proc.).

REKLAMA

Do Sejmu weszłyby jeszcze: Lewica z 10 proc. poparcia, czyli o 3 proc. większym niż w poprzednim badaniu oraz Konfederacja, na którą zagłosowałoby 7 proc. respondentów.

Wymaganego progu 5 proc. nie przekroczyło natomiast PSL. Oddanie głosu na partię Władysława Kosiniaka-Kamysza zadeklarowało 3 proc. badanych.  7 proc. uczestników sondażu nie wiedziało, na którą z partii zagłosowałoby w wyborach.

Zgodnie z wynikami badania frekwencja przy urnach wyniosłaby 75 proc.

REKLAMA

Podziel się: