Fot. Twitter.com/Platforma_org

Donald Tusk w programie „Fakty po Faktach” w TVN24 oskarżył prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o realizowanie polityki prezydenta Rosji Władimira Putina, mającej na celu osłabienie Unii Europejskiej.

– Kaczyński i Orban rozpoczęli proces rozsadzania Unii Europejskiej. Mniej lub bardziej świadomie działają ręka w rękę z Kremlem – oświadczył Tusk.  Spytany o to, czy liderzy polityczni Polski i Węgier mogą „wysadzić Unię w powietrze”, były premier stwierdził, że  już „de facto rozpoczęli ten proces”.

– Chodzi o osłabianie UE, o osłabianie wewnętrznych więzi, o podważanie autorytetów różnych instytucji, a w finale ostateczną konsekwencją może być albo opuszczenie przez Polskę Unii Europejskiej, albo na pewno osłabienie UE – charakteryzował politykę Kaczyńskiego lider Platformy Obywatelskiej.

Tusk oświadczył również, że lider PiS „zawsze udawał polityka antyrosyjskiego”, jednak zawsze miał niechętny stosunek do Unii Europejskiej. – Mam za sobą lata doświadczeń i rozmowy ze śp. Lechem Kaczyńskim. Ostrzegał mnie: „uważaj, mój brat Jarosław Unii nie kocha” – mówił były szef Rady Europejskiej.

Zdaniem Tuska Kaczyńskiego i PiS przed „jawnym procesem wychodzenia z Unii Europejskiej” powstrzymują jedynie wysokie proeuropejskie nastawienie społeczeństwa oraz pieniądze, które Polska ma dostać z UE.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę