Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk po głosowaniu w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej na spotkaniu z dziennikarzami podsumował relacje rządu PiS z Unią Europejską. Zdaniem byłego premiera lider PiS Jarosław Kaczyński chce wyprowadzić Polskę ze struktur unijnych.

– To pokazuje autentyczny stosunek do UE dzisiejszego rządu. UE jest przeciwnikiem, problemem, kłopotem. Czymś, od czego należałoby się uwolnić – skomentował Tusk między innymi wezwanie w trybie pilnym do MSZ przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce ambasadora Marka Prawdy. Była to reakcja na krytyczne stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzania tzw. ustawy kagańcowej likwidującej niezawisłość sędziowską.

Były premier odniósł się również bezpośrednio do Jarosława Kaczyńskiego i jego poglądów na obecność Polski w zjednoczonej Europie. Zarzucił szefowi PiS, że chce doprowadzić do opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej.

– Dobrze wiem, z racji kilkudziesięciu już lat doświadczeń z Jarosławem Kaczyńskim, że dla niego obecność Polski w UE od początku do końca była problemem – stwierdził Tusk. – Celowo używam tego sformułowania, bo wydaje się, że tak psychicznie i emocjonalnie prezes PiS-u jest gotowy do przeprowadzenia wyjścia Polski z UE. Szczerze? Co do tego, że jest to jego marzenie – nie mam wątpliwości – podkreślił.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę