Tusk o Kaczyńskim: Ma w sobie dużo zła, jest nieszczęściem dla Polski

– Uważam, że ma w sobie dużo zła, jest nieszczęściem dla Polski – co nie oznacza, że czuję nienawiść – powiedział o prezesie PiS Jarosławie Kaczyńskim przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

Były szef Rady Europejskiej w obszernej rozmowie opublikowanej w sobotniej „Gazecie Wyborczej” przyznał również, że osobiste relacje z Kaczyńskim nie mają dla niego znaczenia. – Mam swoje emocje, jednak w polityce udaje mi się nad nimi panować. Ale skłamałbym, gdybym powiedział, że przed snem modlę się o jego powodzenie – stwierdził.

Czytaj także:  „Mamy radosną wiadomość”. Kaczyński ogłasza koniec konfliktu w Zjednoczonej Prawicy

Tusk odniósł się także do niedawnych ataków propagandowych na Polskę ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina. Jego zdaniem „bezpośrednim powodem propagandowego wzmożenia ze strony Kremla są rocznice wyzwolenia Auschwitz i zakończenia II wojny światowej”. Były premier oskarżył w tym kontekście Prawo i Sprawiedliwość o osłabienie międzynarodowej pozycji Polski.

– Polska jest dziś łatwym celem w tej kampanii. Putin chce być pozytywnym i głównym bohaterem obchodów – w Izraelu może liczyć na pomoc premiera Netanjahu. Poważne błędy w polityce historycznej PiS i europejskie osamotnienie Polski ułatwiają zadanie naszym przeciwnikom oraz tym, którzy chcą uczynić nas współodpowiedzialnymi za Holocaust – powiedział. Jak dodał, Putin swoimi działaniami chce doprowadzić do dezintegracji UE i NATO, w czym pomaga mu również partia Jarosława Kaczyńskiego.

Czytaj także:  Emilewicz odchodzi z Porozumienia. Przyczyną różnice zdań z Gowinem

– Ma w tym projekcie sojuszników i pomocników: świadomych, mimowolnych i tzw. pożytecznych idiotów. W PiS można odnaleźć wszystkie trzy kategorie – podkreślił Tusk.

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.