Tusk o Kaczyńskim: Ma w sobie dużo zła, jest nieszczęściem dla Polski

– Uważam, że ma w sobie dużo zła, jest nieszczęściem dla Polski – co nie oznacza, że czuję nienawiść – powiedział o prezesie PiS Jarosławie Kaczyńskim przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

   

Były szef Rady Europejskiej w obszernej rozmowie opublikowanej w sobotniej „Gazecie Wyborczej” przyznał również, że osobiste relacje z Kaczyńskim nie mają dla niego znaczenia. – Mam swoje emocje, jednak w polityce udaje mi się nad nimi panować. Ale skłamałbym, gdybym powiedział, że przed snem modlę się o jego powodzenie – stwierdził.

Tusk odniósł się także do niedawnych ataków propagandowych na Polskę ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina. Jego zdaniem „bezpośrednim powodem propagandowego wzmożenia ze strony Kremla są rocznice wyzwolenia Auschwitz i zakończenia II wojny światowej”. Były premier oskarżył w tym kontekście Prawo i Sprawiedliwość o osłabienie międzynarodowej pozycji Polski.

   

– Polska jest dziś łatwym celem w tej kampanii. Putin chce być pozytywnym i głównym bohaterem obchodów – w Izraelu może liczyć na pomoc premiera Netanjahu. Poważne błędy w polityce historycznej PiS i europejskie osamotnienie Polski ułatwiają zadanie naszym przeciwnikom oraz tym, którzy chcą uczynić nas współodpowiedzialnymi za Holocaust – powiedział. Jak dodał, Putin swoimi działaniami chce doprowadzić do dezintegracji UE i NATO, w czym pomaga mu również partia Jarosława Kaczyńskiego.

– Ma w tym projekcie sojuszników i pomocników: świadomych, mimowolnych i tzw. pożytecznych idiotów. W PiS można odnaleźć wszystkie trzy kategorie – podkreślił Tusk.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News