Tusk: Partia Kaczyńskiego „bez owijania w bawełnę” podjęła decyzję o wyprowadzeniu Polski z UE

Fot.Twitter.com/donaldtusk

Od 80 do 100 tys. osób – według danych stołecznego Ratusza – wzięło udział w manifestacji zorganizowanej przez Donalda Tuska na warszawskim Placu Zamkowym.

REKLAMA

Obok przewodniczącego Platformy Obywatelskiej przemówienia wygłosili m.in. politycy PSL i Nowej Lewicy, dawny lider grupy Perfect Zbigniew Hołdys, aktorka Maja Ostaszewska, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, były premier Leszek Miller, legendarny przywódca KPN Leszek Moczulski czy uczestniczka powstania warszawskiego Maria Traczyk-Stawska. Podobne  manifestacje poparcia dla członkostwa Polski w UE i sprzeciwiających się polexitowi  odbyły się w ponad 120 miejscowościach w Polsce.

W swoim przemówieniu Tusk podkreślił konieczność przeciwstawiania się polityce PiS, która wprost ma doprowadzić do wystąpienia naszego kraju z UE.

– Co takiego się stało, że dzisiaj wszyscy tutaj się spotkaliśmy? Pseudo-trybunał, grupa przebierańców przebranych w sędziowskie togi, na polecenie prezesa rządzącej partii, gwałcąc polską konstytucję, postanowiła wyprowadzić naszą ojczyznę z Unii Europejskiej – mówił do zgromadzonych na Placu Zamkowym i przylegających do niego ulicach.

REKLAMA

Były premier dodał, że „czuje się w tym krytycznym, przełomowym momencie zobowiązany podnieść alarm spowodowany decyzjami pseudo-Trybunału i decyzjami partii rządzącej, która już bez owijania w bawełnę, bez ukrywania czegokolwiek, podjęła decyzję o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej”.

Odnosząc się do niedawnego orzeczenia kontrolowanego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o wyższości prawa krajowego nad unijnym, Tusk stwierdził, że „garstka ludzi nie waha się użyć każdego możliwego kłamstwa, np. w sprawie konstytucji, kłamstwa, że Konstytucja RP jest w konflikcie z Unią Europejską”.

REKLAMA

– To jest nieprawda – powiedział lider PO. Podkreślił przy tym, że to przyjmowane przez PiS „pseudo-ustawy, pseudo-werdykty, gwałcą traktaty europejskie, i przede wszystkim konstytucję naszej ojczyzny”, Dlatego „tak jak przez ostatnie lata, także dzisiaj macie prawo i obowiązek głośno krzyczeć +Konstytucja”. – To my bronimy konstytucji, to my bronimy Rzeczypospolitej przed uzurpatorami – mówił Tusk.

Lider PO oznajmił, że politycy PiS chcą wyjść z UE, żeby „bezkarnie gwałcić prawa obywateli, gwałcić zasady demokracji, kraść bez opamiętania”.

Tusk oświadczył, że w odróżnieniu od PiS większość Polaków kieruje się innymi wartościami.

REKLAMA

– Chcemy Polski niepodległej. Chcemy Polski europejskiej. Chcemy Polski demokratycznej. Chcemy Polski praworządnej. I chcemy Polski uczciwej. Tych pięć zasad, które dzisiaj są miażdżone przez tę władzę pozbawioną sumienia i moralności. Tych pięć zasad powinno wystarczyć, aby ta władza, cała Polska, cała Europa zobaczyła, że polskich patriotów uczciwych, marzących o lepszej Polsce jest po prostu więcej – stwierdził.

Udostępnij: