Ostry atak na PiS! Tusk o zmianach w sądownictwie

REKLAMA

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk skomentował na Twitterze propozycje legislacyjne PiS wymierzone przeciwko środowiskom sędziowskim.

Tusk posłużył się cytatem ze swojej książki „Szczerze”, która niedawno trafiła na półki w księgarniach i który – jak podkreślił – jest „coraz bardziej aktualny”.

REKLAMA

REKLAMA

„Wszędzie tam, gdzie władza rzuca się na niezależne sądownictwo, zawsze w końcu okazuje się, że chodzi jej o to samo: żeby móc bezkarnie kraść. A jedyną metodą, by ją powstrzymać, jest twardy opór ludzi”, napisał były polski premier.

W zeszły czwartek posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Przepisy, które zostały już nazwane przez opozycję i środowiska sędziowskie „ustawą kagańcową” wzorowaną na ustawodawstwie komunistycznym, zakłada między innymi „możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa”. Projekt zakazuje również samorządom sędziowskim „podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz”.

Udostępnij: