Ostry atak na PiS! Tusk o zmianach w sądownictwie

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk skomentował na Twitterze propozycje legislacyjne PiS wymierzone przeciwko środowiskom sędziowskim.

   

Tusk posłużył się cytatem ze swojej książki „Szczerze”, która niedawno trafiła na półki w księgarniach i który – jak podkreślił – jest „coraz bardziej aktualny”.

   

„Wszędzie tam, gdzie władza rzuca się na niezależne sądownictwo, zawsze w końcu okazuje się, że chodzi jej o to samo: żeby móc bezkarnie kraść. A jedyną metodą, by ją powstrzymać, jest twardy opór ludzi”, napisał były polski premier.

W zeszły czwartek posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Przepisy, które zostały już nazwane przez opozycję i środowiska sędziowskie „ustawą kagańcową” wzorowaną na ustawodawstwie komunistycznym, zakłada między innymi „możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa”. Projekt zakazuje również samorządom sędziowskim „podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz”.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News