Na wczorajszym posiedzeniu Rady Europejskiej liderzy państw członkowskich podjęli jednomyślną decyzję dotycząca odnowienia sankcji gospodarczych wobec Rosji. Zapadły także kolejne uzgodnienia ws. Brexitu. Na samym początku Szef RE Donald Tusk o decyzji zakomunikował krótko na twitterze.

Późno w nocy Tusk opublikował swoje uwagi po Posiedzeniu Rady Europy i szerzej wypowiedział się na temat podjętych decyzji.

– W sprawie polityki zagranicznej omówiliśmy niedawną eskalację Morza Azowskiego. Rada Europejska zjednoczyła się w przekonaniu, że Rosja nie usprawiedliwia użycia siły militarnej. Dlatego żądamy natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych ukraińskich marynarzy. Rosja nie może ograniczać swobody żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską – napisał Tusk. Odnowione sankcje będą obowiązywać Rosję przynajmniej do połowy przyszłego roku.

Jeśli chodzi o sytuację związaną z Brexitem, Tusk napisał, że premier May poinformowała przywódców o trudnościach z ratyfikacją umowy w Londynie i poprosiła o dalsze zapewnienia, które według niej odblokują proces ratyfikacji w Izbie Gmin.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!