W środę w programie „Minęła 20” w TVP Info, poświęconym eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, pojawiła się grafika porównująca Rosję do zbrodniczej nazistowskiej organizacji SS. Twarz prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina przedstawiona została z kolei jako czaszka z puszek z cyklonem B – gazem stosowanym przez III Rzeszę do trucia więźniów nazistowskich obozów zagłady. Zdaniem Janusza Sibory, eksperta protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego, taki zabieg propagandowy, jaki zastosowała państwowa telewizja, jest nie tylko przeciwskuteczny, ale wręcz niedopuszczalny.

– To przekroczenie granicy, jest to niedopuszczalne – powiedział Sibora i dodał, że gdyby taka grafika pojawiła się z głową polskiego państwa, to wywołałaby na pewno natychmiastową i ostrą reakcję polskiego ambasadora.

W ocenie eksperta, tak głowie obcego państwa, jak i każdemu człowiekowi, należy się szacunek. – Prowadzenie dyplomacji nie jest możliwe bez okazania szacunku osobie, jak i instytucji, którą reprezentuje. Można spodziewać się mocnej reakcji rosyjskiej ambasady w Polsce – wyjaśnił Janusz Sibora.

– Z Rosją wiążą nas normalne stosunki dyplomatyczne. To niesmaczne i niepotrzebne – psuje relacje, które i tak są bardzo chłodne, de facto ograniczone do relacji o charakterze pragmatycznym, na przykład do regulowania bieżących kwestii ruchu przygranicznego – stwierdził ekspert, odnosząc się do kontrowersyjnej grafiki w TVP Info.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!